havalimanı2

havalimanı000

 

AFSİAD Başkanı Şehitoğlu,

 “3.Havalimanının mermerlerine talibiz”

Türkiye’nin en önemli projelerinden birisi olan 3. Havalimanı için Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Şehitoğlu önemli girişimde bulundu. Şehitoğlu, havalimanı projesinin 500/ 700 bin metrekare alanında mermer veya granit malzeme ile kaplanmasının öngördüğünü ve bu mermerin Afyonkarahisar’dan sağlanabileceğini söyledi.

Türkiye’nin alanında en önemli projelerinden birisi olan ve ülkemize dış dünyada güzel bir imaj kazandıracak olan 3.Havalimanı projesi için Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, bir girişimde bulundu. Şehitoğlu havalimanının mermer ya da granit kısmının Afyonkarahisar’dan karşılanabileceğini söyleyerek, bu girişimini Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye, İstanbul Maden İhracatçılar Birliği Başkanı  Ali Kahyaoğlu’na, Ege Maden İhracatçılar Birliği Başkanı Mevlüt Kaya’ya, Türkiye Mermer ve Makina Üreticileri Birliği Başkanı Raif Türk’e, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser’e, Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya’ya, Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal’a, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Mehmet Parsak’a, Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal’a, Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Metin Mercan’a iletti.

“ALDIĞIMIZ GÜÇLE ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Şehitoğlu, büyük ülkelerin yaptıkları büyük eserlerde yerli ürünlerinin kullandığını ve bu sayede ülkelerinin tanıtımını yaptığını söyleyerek,  “Türkiye’nin son yıllarda kalkınmasında ve  refah içinde yaşanan bir ülke olmasında, biz ihracatçılar da gerek devletimizin, gerekse hükümetimizin yanımızda olmasından aldığımız güç ile, elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Tüm dünya ülkelerinin kentlerinde, o kentlerin  sembol haline gelmiş muhakkak birkaç önemli mimari yapılarının olduğunu gözlemliyoruz.Bu mimari yapılarda da o bölgenin yerel yapı malzemelerinin kullanıldığı ve aynı zamanda kendi ülkelerinin tanıtımını yaptıklarını da yakından izliyoruz” ifadelerini kullandı.

“AFYONKARAHİSAR’IN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYABİLİR”

Büyük Türkiye’nin imar edilmesinde dünyaya açılan en önemli kapılardan birisi olacak olan 3.Havalimanının yaklaşık 500/ 700 bin metrekarelik alanında mermer ya da granit gibi bir yapı malzemesi kullanılmasının öngörüldüğünü kaydeden Şehitoğlu,  “Devletimizin yurt dışı faaliyetlerimiz için biz ihracatçılara verdiği maddi ve manevi teşvikler , biz ihracatçıların da ayrıca bireysel faaliyetler için yurtdışında yaptığımız etkinlik, fuar, sergi, mağaza vs gibi harcamaların da dikkate alındığında tabiri caiz ise böylesine büyük bir fuar alanı veya sergileme alanı bizler için bulunmaz bir fırsat olacaktır. Ayrıca bu mimari yapının  tamamen Türk Mermeri ve doğaltaşı ile kaplanması demek ; Türkiye’mizin dünyadaki mermer ve doğaltaş rezervlerinin çok büyük bir bölümünü barındırdığı düşünülürse tanıtımda yapılabilecek en muhteşem tanıtım ve büyük bir fırsat olacaktır” şeklinde konuştu.

“GEREKLİ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Bu noktada kullanılacak yapı malzemesinin seçiminde Afyonkarahisarlı işadamlarının görüşünün alınması ve işadamlarının her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade eden Şehitoğlu,  “Havalimanının yapımında kullanılacak yapı malzemeleri seçimi,imalatı ve uygulaması zaman alacak önemli bir çalışma gerektirdiğinden gerekli çalışmaların yapılması için birlikte hareket edilmeli ve tüm dinamiklerin bu konuda duyarlı ve sorumlu davranmaları sağlanmalıdır.Bu atağın tek bir elden planlanması sağlanmalıdır.Böylesine büyük ve Türkiye’nin tanıtımında sektörümüze büyük bir fırsat ortaya çıkmışken kamuoyu oluşturmamız ve  birlikte hareket etmemiz kaçınılmazdır. Bu duygu ve düşüncelerle  işlerinizde başarılar diler, saygılar sunarım” ifadelerine yer verdi.>>>Gazete3