Afyon Kocatepe Üniversitesi, Türk Sineması’nın ‘Bay Sinema’ olarak bilinen duayeni Türker İnanoğlu’nu ‘Fahri Doktora’ unvanı ile onurlandırdı.
Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen muhteşem bir törenle Türk Sineması’nın duayen ismi Türker İnanoğlu’na “Fahri Doktora” ünvanı verildi. Yarım asrı aşan mesleki tecrübesi nedeniyle ‘Bay Sinema” olarak bilinen İnanoğlu, törende duygusal anlar yaşadı.
Türkiye’de yarım asrı aşkın bir zamandır sinema sektörüne alın teri döken ve Yeşilçam’ın bugünlere gelmesini sağlayan, 200’ü aşkın film, 14 bin saat televizyon programı yapan Türker İnanoğlu’na, AKÜ ANS Kampusu Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle ‘Fahri Doktora’ unvanı verildi. Geniş katılımla yapılan törende, İnanoğlu’na cübbesini giydirerek, Fahri Doktora Belgesi’ni takdim eden AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, üniversite olarak, İnanoğlu’na fahri doktora unvanı vermekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
“BUGÜNE KADAR ALDIĞIM EN BÜYÜK ÖDÜL”
Fahri doktora belgesinin kendisine verildiği anda duygusal anlar yaşayan İnanoğlu, fahri doktor unvanının, bugüne kadar aldığı ödüllerin en üst mertebesinde olduğunu belirterek, “54 yıllık sinema geçmişimde, 2 Cumhurbaşkanı, 3 Başbakan, 10 Bakan ve 18 tane muhtelif kurumların festival komitelerinin onur ödülünü aldım. Yüzlerce de başarı ödülü sahibi oldum. Ama hiçbirisi de bugün aldığım fahri doktora ünvanı mertebesinde değil. Bana 74 yaşımda bu ödülü layık görüp, beni mutlu ettiğiniz için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Rektör Solak, üniversitelerin, bilim, sanat, edebiyat, siyaset ve düşünce dünyasına katkılarıyla, eriştiği başarı seviyesiyle, toplumun her kademesinin takdir ettiği ve ürettikleriyle toplumu daha ileri seviyeye taşıyan kişilere fahri doktora unvanı verdiğini hatırlatarak, İnanoğlu’nun fahri doktora unvanını hak eden önemli bir üstat olduğunu ifade etti.
AKÜ’ye yaptığı sözlü ve yazılı taleple Türker İnanoğlu’na “Fahri Doktora” ünvanı verilmesini sağlayan AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Demirayak da büyük üstada tarihi bir kamera ile Atatürk’ün Kocatepe’yi çıkışını simgeleyen bir şilt hediye etti.