suriyaliler1

AFSİAD Başkanı Şehitoğlu, Afyonkarahisarlı işadamlarının Suriyelilere iş vermeye hazır olduğunu söyleyerek,

Eleman sıkıntısı Suriyelilerle giderilecek

Afyonkarahisar Sanayici ve İş Adamları Derneği (AFSİAD) Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, Türkiye’deki Suriyelilere çalışma izni verilmesine yönelik çalışmalara ilişkin, “Afyonkarahisar’da başta mermer olmak üzere gıda, yumurta ve tarım sektörlerinde istihdama yönelik eleman sıkıntımız var. Yüksek maaş vermemize rağmen istihdam edecek nitelikli eleman bulamıyoruz. Suriyeli kardeşlerimize çalışma hakkı verilirse bu eksiklik giderilmiş olacak” dedi.

Afyonkarahisar Sanayici ve İş Adamları Derneği (AFSİAD) Başkanı Hüseyin  Şehitoğlu, yaptığı açıklamada, AFSİAD olarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin her zaman yanında olduklarını söyledi. Suriyelilerin Türkiye ekonomisine daha fazla katkısının olmasını istediklerini belirten Şehitoğlu, “Bununla ilgili hükümetimizin yürüttüğü çok önemli bir proje var. Sanayiciler olarak yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

“MERMER, YUMURTA VE TARIM SEKTÖRLERİNDE ELEMAN SIKINTIMIZ VAR”

Şehitoğlu, 6331 sayılı kanunun iş sağlığı ve güvenliği maddesinde değişiklik yapılmasının öngörüldüğünü anımsatarak, “Suriyelilere geçici çalışma müsaadesi verilmesi düşünülüyor. Tabii henüz net değil. Sanayi işletmesinde ya da hizmet sektöründe bir işverenin istihdam ettiği Suriyeli sayısı yüzde 10’nu aşamayacak. Başlangıçta sağlık ve eğitim sektöründe olduğunu duydum. Demek ki nitelikli iş gücüne önem verilecek. Afyonkarahisar’da başta mermer olmak üzere gıda, yumurta ve tarım sektörlerinde istihdama yönelik eleman sıkıntımız var. Yüksek maaş vermemize rağmen istihdam edecek nitelikli eleman bulamıyoruz. Suriyeli kardeşlerimize çalışma hakkı verilirse bu eksiklik giderilmiş olacak. Hem kardeşlerimiz istihdam edilmiş olacak hem de sektörümüzün gelişmesine katkı sağlanacak. Suriyeli kardeşlerimizi burada ağırlamaktan gurur duyarız. Bu insanların barınmaya, gündelik yaşamlarını sürdürmeye ihtiyaçları var. Türkçeyi öğrenmeleri gerekiyor. Eğitim verilmesi lazım. İş güvenliği, emniyet tedbirleri, sağlıkla ilgili ciddi eğitimlerden geçirilmeleri lazım” diye konuştu.

BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK

Bu konuda çıkacak mevzuatı yakından takip ettiklerini dile getiren Şehitoğlu, şöyle devam etti: “Üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. Tabii ki çok iyi olacak. En azından ortada belirsizlik var. Bu belirsizlik kalkacak. Geçici ikamet belgesi mi verilir, geçici ya da kalıcı vatandaşlık hakkı mı verilir bilemiyoruz. Bunlar kanun yapıcıların görevi. Bizler şu anda Suriyeli kardeşlerimizi işe alamıyoruz çünkü iş güvenliği mevzuatı buna uygun değil, iş kanunu uygun değil. Allah muhafaza bir iş kazası olursa muhatabımız yok. Suriye’de savaş ortamı var. Bu insanlar bir şekilde hayatlarını devam ettirecekler. Hükümetimiz bana göre, fiili durumu kanunlarla örtüşecek hale getirmeye çalışıyor. Sosyal devlet anlayışı da bunu gerektirir. ‘Ne oldum değil ne olacağım’ demek lazım. Bu insanları hakkaniyet çerçevesinde istihdam etmekte fayda görüyoruz.”