AFSİAD heyetinin ziyaretinde konuşan Afyonkarahisar Defterdarı Yaşar Kısa: “Bir problem olduğunda ilk etapta bu problemi bana getirin ve birlikte çözelim. Afyonkarahisar’da üretimlerin artmasında, yeni yatırımların gelmesinde biz maliye teşkilatı olarak iş adamlarının emrindeyiz. Bu cümleyi bilerek ve isteyerek seçiyorum” dedi.

Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği (AFSİAD) üyeleri bir süre önce Afyonkarahisar’da göreve başlayan Defterdar Yaşar Kısa ile Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığına Atanan Bayram Eray’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler

2“ARTIK HER KURUMA EVİMİZE GİDER GİBİ GİDİYORUZ”

İlk ziyaret Defterdar Yaşar Kısa’ya oldu. Ziyarette konuşan Afyonkarahisar Sanayicileri ve İş adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu Afyonkarahisar ekonomisine değindiği konuşmasında şunları söyledi: “Defterdarlık makamı en önemli makamlardan. Bizler için de kutsal bir görev. Afyonkarahisar’ın olmazsa olmazları var. Afyonkarahisar ihracat ve ithalatta cari açığa hiçbir şekilde yük vermeyen bir il. Tam tersine cari açığı kapatan bir iliz. Bunun başlıca sebebi de mermer ve yumurta ihracatı. Bizler yurtdışına bir dolar ödüyorsak, dışarıya 6 dolar satıyoruz. Yani bizim getirdiğimiz para verdiğimiz paradan 5 kat daha fazla. Bunun yanında vergisel anlamda baktığımızda da Afyonkarahisar’ın merkezi bütçeye çok ciddi bir katkısı var. Bu anlamda bizler memleketin kalınmasında katkıda bulunan iş adamlarıyız. 2003 öncesinde öcü olarak baktığımız kurumlara evimize gelir gibi geliyoruz. Aynı şekilde sizde işyerlerimize evinize gelir gibi gelebilirsiniz. Bu iş adamlarının özgüveni ve makam sahiplerinin de özverisi ile bu duruma geldi.”

“MASANIN GERİSİNDE DEĞİL SAHADA OLMAK İSTİYORUM”

Defterdar Yaşar Kısa’da bir konuşma yaptı. İş adamlarının yaşadığı zorlukları bildiğini söyleyen Kısa: “ Masanın gerisinde yer almak istemiyoruz. Sahaya da inmek istiyoruz. İşyerlerini, üretim tesislerini ve fabrikaları görmek istiyoruz. İş adamlarına masanın gerisinden baktık ayrık bu durum değiştirilmelidir. İş adamlarının nasıl çalıştığını, neler ürettiğini, ne gibi zorluklar yaşadığını görmek istiyoruz. Ben çalıştığım diğer illerde buna özen gösterdim. İnsanları çalıştırmak, iş vermek, aş vermek kolay değil bu anlamda iş adamlarını tebrik ediyorum. Çünkü insanları memnun etmek ve idare etmek kolay değildir. İş damları olarak çalışmalarınızda bize düşen ne varsa yapmaya çalışacağız. Bir problem olduğunda ilk etapta bu problemi bana getirin ve birlikte çözelim. Afyonkarahisar’da üretimlerin artmasında, yeni yatırımların gelmesinde biz maliye teşkilatı olarak iş adamlarının emrindeyiz. Bu cümleyi bilerek ve isteyerek seçiyorum. Bizler kamu görevlisiyiz ve maaş alıyoruz. Bu maaş iş üretelim, yatırım alın ve yatırımcının önünü açın diye alıyoruz. Afyonkarahisar ihracat noktasında örnek iller arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

AFSİAD üyeleri daha sonra bir süre önce Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Bayram Eray’ı ziyaret etti. Her iki ziyarette AFSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri başkanı Hüseyin Şehitoğlu başta olmak üzere Ramazan Avcı, Yücel Albay, Oktay Okay, Abdurrahman Alp, Muammer Türker, Akif İşbilir de yer aldı. >>>Fatma UYGUN