gazete haberi gazete3 15.Nisan

Teknopark Genel Müdürü Kandemir:

“Teknopark küresel rekabette büyük fayda sağlayacak”

Afyonkarahisar Sanayicileri İşadamları Derneği İstişare Toplantısında Teknopark’la ilgili sunum yapan Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Doç .Dr. Tuğrul Kandemir, Teknopark’ın küresel rekabette ülkemize büyük fayda sağlayacağını söyledi.

Afyonkarahisar Sanayicileri ve İşadamları Derneği (AFSİAD) aylık olağan istişare toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıda genel gündem maddesi Teknopark oldu. Kentimizde kurulan Teknopark konusunda Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Tuğrul Kandemir sunum yaptı.  Toplantıda ilk konuşmayı AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu yaptı. Şehitoğlu, “Afyonkarahisar için işadamlarımız için çok önemli olan Teknopark konusunda bilgilendirme yapılacak. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Solak’ın girişimleriyle AFSİAD’ta Teknopark’a ortak oldu. Dolayısıyla derneğimizin üyeleri de ortak oldu. Bu oluşumu çok önemsiyoruz. Bizlere çok faydalı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

TEKNOPARKLARI ÖNEMLİ KILAN DURUM  DÜNYADAKİ GELİŞMELER”

Toplantıda Teknopark’la ilgili tanıtım yapan Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Tuğrul Kandemir, Teknopark’ı önemli kılan unsurun dünyada yaşanan gelişmeler olduğunu söyleyerek, “20.yüzyılda rekabetin boyutları değişme gösterdi. Bu durum doğal kaynaklara ve ucuz emeğe yöneldi. Türkiye geçmişte Güneydoğu’da mücadele ederken, kendi silahlarımızı kullanamıyorduk. Teknoloji vardı bilgi yoktu. Bu durum karşısında başkalarının ürettiği kısıtlı imkanları kullanıyorduk ama şuanda kendi insan kaynağımızı ürettiğimiz için bunları kullanabiliyoruz. Tüm bunları verilen teşviklerle kurulan teknoparklarla sağladık. Dünyadaki ülkelerde bu durumu gördü ve bu alanlarda teşviklerini arttırdı. Türkiye genelinde 63 adet teknopark var, bunların 49 adeti aktif olarak çalışıyor. Bizim teknoparkımızda aktif olan teknoparklar arasında yer alıyor. Bunun sağlanmasında kurulum aşamasında alt yapı ve uygulama alanlarının iyi ve planlı bir şekilde kurulması yatıyor. Diğer unsurlarda ise teknoparkın faaliyete geçmesi 4-5 yılı buluyor. Bu noktada hızlı bir şekilde faaliyete geçen bir teknopark oluşturduk” ifadelerini kullandı.>>>Gazete3

Hüseyin Bey

Tuğrul Kandemir

hediye

toplu resim